Press "Enter" to skip to content

VMware; Resource Pool Oluşturmak ve Kullanımı

Selamlar,

Bu makalemde vcenterda Resource Pool özelliğinden kısaca bahsedeceğiz. Günümüzde çokça kullanılan ve acayip şekilde sistem yöneticilerinin omuzundan yük alan bir özelliktir.

Nedir bu ;

Host ve cluster kaynağınız içerisinden dedike olarak bir alan yaratıp ve bunu cpu / ram bazında limitlendirip kullama sunabiliyorsunuz.

Örnek bir senaryoda bir müşteriniz için sanal makinalarını toplam bir limitle bu şekilde yapılandırıp, akabinde ayrı bir user ile yetkilendirip, tamamen yönetimi müşterinize bırakabilirsiniz. Tabi burada yetkilendirme kısmıda çok önemlidir, ayrı bir makalemde buna değineceğim.

Host veya Cluster’ımıza sağ tıklayıp ” New Resource Pool ” diyerek ekranımıza gelelim ;

Burada örnek olarak, bir isim verdim. CPU kısmında 20 Ghzlik bir limit koydum sadece, bunu unlimited olarakta kullanabilirsiniz. Memory kısmında da 100 GB’lık bir limit verdim. Bu şekilde direkt olarak oluşturup, poolun içerisinde yeni sanal makineler açabilirsiniz veya taşıyabilirsiniz.

Başka ne amaçlarla kullanılır ?

Ben direkt limit koyarak örnek verdim, size rezerve ram ve cpu tanımlayabilirsiniz ya da günümüzde en çok kullanım alanlarından biriside olan, sanal makinaları gruplandırma amacı, yani uygulamalarınızı, projelerinizi veya müşterilerinizi gruplandırmak içinde kullanabilirsiniz.

Saygılarımla.

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x