Press "Enter" to skip to content

Sunucu Türleri Nelerdir?

Sunucu Türleri Nelerdir?

Nasıl ki PC ve sunucu kullanım amaçlarına göre ayrılıyorsa, sunucular da kendi içlerinde ayrılıyor. Bu ayrım ise çoğunlukla kullanılan işletim sistemi ve üzerindeki yazılımlarla şekilleniyor. Bir FTP sunucusu ile bir iletişim sunucusu çok benzer donanıma ve bağlantı özelliklerine sahip olsa da aralarındaki farkı, kullanım alanına göre seçilen yazılımlar belirliyor.

Sunucu Türleri

Farklı kullanım alanları olan sunucuların belli başlı türleri şunlardır;

Ev sunucusu: Sınırlı kullanım ihtiyacına sahip sunucular genellikle bu kategoriye girer. Çok gelişmiş olmayan donanım ihtiyaçları sayesinde düşük maliyetli bir alternatif olarak kabul edilebilir. Bunun yanı sıra akıllı ev sistemlerinin gelişmesiyle güvenlik, iklimlendirme, aydınlatma gibi ev içi ihtiyaçları yöneten sistemler de ev sunucuları kullanmaya başladı.

Ağ sunucusu: Tüm sunucu türleri arasında en yaygını olan ağ sunucularının temel görevi, internet protokolü üzerinde web sitelerini barındırmak ve bu web sitelerine erişim sağlamaktır.

Uygulama sunucusu: Sadece belli bir uygulamanın veya yazılımın çalıştırılması için kullanılan sunuculardır. Bu uygulamalar son kullanıcının erişerek işlem yaptığı uygulamalar olabileceği gibi son kullanıcıya kapalı, sadece diğer sunucuların farklı bilgilere erişmek için kullandığı sunucular da olabilir.

FTP sunucusu: File transfer protocol üzerinden cihazlar arasında dosya aktarımı yapmak için kullanılan sunuculardır. Yaygın olarak “dosya sunucusu” olarak da bilinirler.

Veri tabanı sunucusu: MySQL veya MSSQL gibi özel veri tabanı yazılımlarını kullanan, veri tabanında yer alan verilerin saklaması ve dağıtımını yapması için kullanılan sunuculardır.

Oyun sunucusu: Son dönemlerin popüler oyunlarının büyük kısmı online çok oyunculu oyunlardan oluşuyor. Tüm bu oyunlar özel oyun sunucuları üzerinde çalışır ve oyuncuların hem eş zamanlı, hem de kesintisiz bir şekilde oyun tecrübesini yaşamasını sağlarlar.

İletişim sunucusu: Anlık mesajlaşma uygulamaları yardımıyla mesafe bağımsız bir şekilde iletişimi sağlayan sunuculardır. Tüm iletişim tek bir sunucu üzerinden kullanıcılara iletilebildiği gibi, farklı coğrafi konumlardaki birden çok sunucu üzerinde dağınık şekilde de konumlandırılabilir.

DNS sunucusu: Domain name server yani alan adı sunucusu, internete bağlı cihazların IP adreslerini ve bu IP adreslerinin yönlendirildiği alan adlarının kayıtlarını tutan, bir anlamda web trafiğini yöneten ve yönlendiren özel sunuculardır.

Sanal sunucu: Bir sunucu sistemi üzerinde sanallaştırma yöntemi ile birden fazla bağımsız ve izole sunucu barındırmak mümkün. Tek bir sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemi çalışmasına olanak veren bu yapıda her bir sanal sunucu, gerçek bir sunucu gibi çalışır.

Kaynak : http://blog.radore.com/sunucu-turleri-nelerdir.html

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x